A block of weight w = 15.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 1626601 • Letter: A
Question
A block of weight w = 15.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle theta = 29.0 deg. with respect to the horizontal. A force of magnitude F = 7.27 N, applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. What is Wf, the work done on the block by the applied force F as the block moves a distance L = 3.30 m up the incline? What is Wn, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.30 m up the inclined plane?
Explanation / Answer
Given,
Force, F = 7.27 N
Distance, d = 3.30 m
a) Work done on the block by the applied force, Wf = F x d = 7.27 N x 3.30 m = 24 J
b) Work done on the block by the normal force, Wn = 0 J (force is perpendicular to the motion)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.