Two forces, one of magnitude 2.00 N and the other of magnitude 3.00 N, are appli
ID: 1627834 • Letter: T
Question
Two forces, one of magnitude 2.00 N and the other of magnitude 3.00 N, are applied to the ring of a force table. The directions of both forces are unknown. Which best describes the limitations on R, the resultant? R lessthanorequalto 5N 2N lessthanorequalto R lessthanorequalto 3N R greaterthanorequalto 3N 1N lessthanorequalto R lessthanorequalto 5N R lessthanorequalto 2N Suppose the same masses are used for a force table experiment as were used in Part 1, but each pulley is moved 180 degree so that the 0.100 kg mass acts at 200 degree, and the 0.200 kg mass acts at 270 degree. What is the magnitude of the resultant in this case? How does it compare to the resultant in Part 1? As stated earlier, the pulleys introduce a possible source of error because of their possible friction. Given that they are a source of error, why are the pulleys used at all? In other words, what is the function of the pulleys?Explanation / Answer
4)
for the net forces
the maximum value will be when the forces are in the same direction
which is Rmax = 2 + 3 = 5 N
and the resultant is minimum when they are in oposite direction
Rmin = 3 -2 = 1 N
the correct option is
d) 1<= R <= 5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.