Two forces, 473 N at 11 degrees and 423 N at 28 degrees are applied to a car in
ID: 1707041 • Letter: T
Question
Two forces, 473 N at 11 degrees and 423 N at 28 degrees are applied to a car in an effort to accelerate it.a) What is the magnitude of the resultant of these two forces?
b) Find the direction of the resultant force (in relation to forward, with counter-clockwise considered positive). Answer in degrees from the positive x-axis, with counter-clockwise positive, within the limits of -180 to 180.
Note: I have tried calculating the individual x and y components for part a, then use the sq. root of x^2 + y^2, but I can't seem to get the correct answer (which is 844.772 N). I think for part b I need to use the tan^-1 (y/x), but I'm not sure. If needed, the mass of the car is 3234 kg. Any help is appreciated!!!
Explanation / Answer
The net force acting on the car along x-direction is Fx = (473N)cos11 + (423 N)cos28 = 837.7964895 N The net force acting on the car along y-direction is Fy = (473N)sin11 - (423 N)sin28 = -108.3338 N The magnitude of the net force is F = [Fx^2 + Fy^2] = [(837.7964895 N)^2 + ( -108.3338 N )^2 ] =844.7716674 N Direction is =tan-1[(-108.3338 N)/(837.7964895 N)] = -7.307 Direction is =tan-1[(-108.3338 N)/(837.7964895 N)] = -7.307Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.