Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 C in boil

ID: 1629344 • Letter: T

Question

To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 C in boiling water. She then places the 100 g object in a 183 g aluminum calorimeter containing 148 g of water. The aluminum and water are initially at a temperature of 20.0 , and are thermally insulated from their surroundings.

Part A

If the final temperature is 23.8 , what is the specific heat of the object?

Express your answer using two significant figures.

Part B

Referring to the table, identify the material in the object.

Substance Specific heat,
J/(kgK) Water 4186 Beryllium 1820 Aluminum 900 Glass 837 Silicon 703 Iron (steel) 448 Copper 387 Silver 234 Gold 129 Lead 128

Explanation / Answer

(A) Tf = 23.8 deg C

heat released by object = m c deltaT

= 0.100 x C x (100 - 23.8)

= 7.62C


heat absorbed by water and aluminium,

= (0.183 x 900 x (23.8 - 20)) + (0.148 x 4186 x (23.8 - 20))

= 2980.07 J


from energy conservation,

heat absorbed = heat released

7.62C = 2980.07

C = 390 J/kg degC

(b) material is Copper.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote