A 5.00 kg silver ingot is taken from a furnace, where its temperature is 700.0 C
ID: 1634008 • Letter: A
Question
A 5.00 kg silver ingot is taken from a furnace, where its temperature is 700.0 C , and placed on a large block of ice at 0.0 C.
Part A
Assuming that all the heat given up by the silver is used to melt the ice, how much ice is melted?
Express your answer using three significant figures.
A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boiling water and a cold reservoir consisting of a large tub of ice and water. In five minutes of operation of the engine, the heat rejected by the engine melts 0.0400 kg of ice.
Part A
During this time, how much work W is performed by the engine
A 5.00 kg silver ingot is taken from a furnace, where its temperature is 700.0 C , and placed on a large block of ice at 0.0 C.
Part A
Assuming that all the heat given up by the silver is used to melt the ice, how much ice is melted?
Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
part A )
specific heat of silver , S = 0.233 J/gm
S = 233 J/Kg.degree C
let the mass of ice melted is m
m * 334 *10^3 = 5 * (700 - 0) * 233
solving for m
m = 2.44 Kg
the amount of ice melted is 2.44 Kg
------------------------------------------
for the work done
W/Qc = (Th - Tc)/Tc
W/(0.04 * 334 *10^3) = (100 - 0)/(273)
solving for W
W = 4893.8 J
the work done is 4893.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.