A 5.0 x 10 2 N weight is hung from the end ofa wire of cross-sectional area 0.01
ID: 1722428 • Letter: A
Question
A 5.0 x 102 N weight is hung from the end ofa wire of cross-sectional area 0.010 cm2 .The wire stretches from its original length of 200.0 cm to 200.50cm.. a) What is the stress on the wire? b) What is the elongation strain on the wire? c) Determine the Youngs modulus of the wire: A 5.0 x 102 N weight is hung from the end ofa wire of cross-sectional area 0.010 cm2 .
The wire stretches from its original length of 200.0 cm to 200.50cm.. a) What is the stress on the wire? b) What is the elongation strain on the wire? c) Determine the Youngs modulus of the wire:
Explanation / Answer
given force F = 5.0*102 N area = a = 0.010cm2 =0.010*10-4m2 original length = L =200cm = 2m steched length = x = 200.5 - 200.0 = 0.5cm =0.5*10-2 m stress = F/A = ------Nm-2 elongation strain inthe wire = x/2= ----- young modulas = Y = F/A*L/x = --------- elongation strain inthe wire = x/2= ----- young modulas = Y = F/A*L/x = ---------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.