A 5.00 kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring wi
ID: 1495278 • Letter: A
Question
A 5.00 kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring with k = 1000 N/m. The object is displaced from equilibrium 50.0 cm horizontally and given an initial velocity of 10.0 m/s back toward the equilibrium position. What are the motion's frequency, the initial potential energy of the block-spring system, the initial kinetic energy, and the motion's amplitude? Figure 15-38 shows the kinetic energy K of a simple harmonic oscillator versus its position x. The vertical axis scale is set by K_s = 4.0 J. What is the spring constant? A 10 g particle undergoes SHM with an amplitude of 2.0 mm, a maximum acceleration of magnitude 8.0 Times 10^3Explanation / Answer
(a)
motion frequency f = (1/2pi)*sqrt(k/m)
k = spring constant
m = mass attached
f = (1/(2pi))*sqrt(1000/5)
f = 2.25 Hz
+++++++++++++++
(b)
initial potential energy Ui = 0.5*k*x^2 = 0.5*1000*0.5^2 = 125 J
(c)
initial kinetic energy ki = 0.5*m*v^2 = 0.5*5*10^2 = 250 J
(d)
total energy E = Ui + ki = 375 J
but toal energy E = (1/2)*K*A^2
(1/2)*1000*A^2 = 375
A = 0.866 m <<<--------answer
+++++++++++++++++
Kmax = 0.5*m*vmax^2
spring constant k = m*w^2
Vmax = A*w
Kmax = 0.5*m*w^2*A^2
Kmax = 0.5*k*A^2
from the graph A = 0.12 m
Kmax = 6
0.5*k*0.12^2 = 6
k = 833.33 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.