An object has a position given by r = [2.0m + (3.0m/s)t] i + [3.0m - (2.0m/s^2)t
ID: 1637135 • Letter: A
Question
An object has a position given by r = [2.0m + (3.0m/s)t] i + [3.0m - (2.0m/s^2)t^2] j Or (without units) r = [2.0 + (3.0) t] I + [3.0 - (2.0) t^2] j where all quantities are in SI units. What is the magnitude of the acceleration of the object at time 2.00 s? 1.00 m/s^2 0.00 m/s^2 0.522 m/s^2 4.00 m/s^2 2.00 m/s^2 A 6.0cm diameter crankshaft that is rotating at 2400rpm comes to a halt in 2.0s What is the tangential acceleration of a point on the surface? How many revolutions does the crankshaft make as it stops?Explanation / Answer
2) r = (2 +3t) i +(3 -2t^2)j
velocity v = dr/dt
v = (3i) - (4t) j
acceleration a = dv/dt
a = -4 j
magnitude a = 4 m/s^2
correct option is (D)
3) d = 6 cm , r = 3 cm,
wo = 2400 rpm = 2400*2*3.14/60 = 251.2 rad/s
w = 0
t = 2 s
(a) alpha = (w-wo)/t
alpha = - 251.2/2 = -125.6 rad/s^2
at = r*alpha = 0.03*125.6
= 3.768 m/s^2
(b) from rotational kinematic equaitons
w^2 - wo^2 = 2*alpha*theta
0 - 251.2^2 = -2*125.6*theta
theta = 251.2 rad =251.2/(2*3.14)
theta = 40 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.