Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The speed of blood in a major artery of diameter 1.0 cm is 4.5 cm/s. What Is the

ID: 1637703 • Letter: T

Question

The speed of blood in a major artery of diameter 1.0 cm is 4.5 cm/s. What Is the flow rate in the artery? a) 0.196 cm^3/sec b) 1.12 cm^3/sec c) 3.53 cm^3/sec d) 7.1 cm^3/sec If the capillary system has a total cross - sectional area of 2500^3 cm^2, what is the speed of blood through the capillaries? a. 5.65 times 10^-7 cm/s b. 0.0014 cm/s c. 0.0978 cm/s d. 8825 cm/s The pressure inside an alveolus (spherical bubble) is 1.40 times 10^3 Pa, due to its fluid - line walls. if the surface tension of fluid is 0.0700 N/m, what is the radius of the bubble? a) 10 000 m b) 2 times 10^-4 m c) 1 times 10^-4 m d) 6.63 times 10^-5 m describe the Archimedes Principle and how the buoyant force works.

Explanation / Answer

17) flow rate = Av = pi/4*d^2 * v

= pi/4 * 0.01^2 * 0.045

= 3.53*10^-6 m^3/s

= 3.53 cm^3 / s

18) 3.53 = 2000*V

V = 0.001412 cm/s

so option b) is the correct answer

19) p = 2T/r

1.4*10^3 = 2*0.07/r

r = 0.0001 m = 10^-4 m

so option c) is the correct answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote