Find the energy stored in a 4.0-mH inductor when the current is 4.0 A. If a high
ID: 1639334 • Letter: F
Question
Find the energy stored in a 4.0-mH inductor when the current is 4.0 A. If a high-voltage power line 25 m above the ground carries a current of 1.00 times 10^3 A, estimate the energy density of the magnetic field near the found and compare it to the energy density of the Earth's magnetic field. What is the inductance of an LC circuit with C = 4.50 mu F oscillating at 76.0 Hz? Figure 33.12 (page 1058) shows an LC circuit whose capacitor is initially (t = 0) fully charged. Find the phase constant for this common situation, and write an expression for Q(t). A In the LC circuit in Figure 33.11, the inductance is L. = 19.8 mH and the capacitance is C = 19.6 mF. At some moment. Ug = V, 17.5 nJ. a. What is the maximum charge stored by the capacitor? b. What is the maximum current in the circuit? C. At t = 0. the capacitor is fully charged. Write an expression for the charge stored by the capacitor as a function of time, d Write an expression for the current as a function of time. An LC circuit is an ideal circuit is an ideal circuit. Any real circuit has resistance, so energy is dissipated. This is analogous to the damped oscillator in Section 16-10. Use this analogy and Figure 16.22 (page 473) to sketch the charge stored by the capacitor and the current in real LC circuit to potential difference of 12.0 V and then connected across a 0.40-mH inductor. What is the current in the circuit when the potential difference across the capacitor is 6.0 V? N Figure P33.26 shows a circuit with element = 9.00 V.R = 6.00 Ohm L = 75.0 mH, and C = 2.55 mu F. After a long time interval at the position a shown in the figure the switch S is thrown to position b at time t = 0. What is the maximum a. charge on the capacitor and b. Current in the inductor for t > 0? c. What is the frequency of oscillation of the resulting LC circuit for t > 0?Explanation / Answer
Here ,
d = 25m
I = 1 *10^3 A
magnetic field at the ground , B = 4pi *10^-7 * 1 *10^3/(2pi * 25)
B = 8 *10^-6 T
energy density in magnetic field = 0.50 * B^2/u0
energy density in magnetic field = 0.50 * (8 *10^-6)^2/(4pi *10^-7)
energy density in magnetic field = 2.54 *10^-5 J/m^3
the energy density in magnetic field is 2.54 *10^-5 J/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.