Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 72001) x C Chegg stud

ID: 1640240 • Letter: C

Question

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 72001) x C Chegg study solutio x C Chrome Fae Edit view History x IGuided Wed 11:51 AM c O www.webassign net nment Responses Mast?dep 16215998 -13 points sercp10 7 P027, An air puck of mass m 0.17 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 1-2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? (b) What is the horizontal force acting on the puck? (c) What is the speed of the puck? Need Help?

Explanation / Answer

here,

m1 = 0.17 kg

R = 1 m

m2 = 1.2 kg

a)

for m2

the tension in the string , t = m2 * g

t = 1.2 * 9.81 N = 11.77 N

b)

the horizontal force acting on the puck is centripital force , Fc = t = 11.77 N

c)

let the speed of puck be v

Fc = m1 * v^2 /R

11.77 = 0.17 * v^2 /1

v = 8.32 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote