Two forces, of magnitudes F 1 = 100 N and F 2 = 20.0 N, act in opposite directio
ID: 1643829 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 100 N and F2 = 20.0 N, act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -6.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 5.00 cm .
A)Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 100 N as the block moves from xi = -6.00 cm to xf = 5.00 cm .
B)Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 20.0 N as the block moves from xi = -6.00 cm to xf = 5.00 cm .
C)What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
D)Determine the changeKfKi in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -6.00 cmto xf = 5.00 cm .
Confused about the above questions/problem. Any help appreciated, thank you!
FI +xExplanation / Answer
A) work done = F1 * displacement
= 100*(5-(-6))*0.01 = 11 N
B) F2* s * cos 180
= 20*(5+6)*0.01*-1
= -2.2 N
C)net work done = 11-2.2=8.8 N
D) change in kinetic energy = work done = 8.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.