Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A balloon is released from a tall building. The total mass of the balloon includ

ID: 1644417 • Letter: A

Question

A balloon is released from a tall building. The total mass of the balloon including the enclosed gas is 2.0 kg. Its volume is 5.0 m3. The density of air is 1.3 kg/m3. Will the balloon rise, fall, or remain stationary; and why?

(A) The balloon will fall because the upward buoyant force is less than its weight.

(B) The balloon will rise because the upward buoyant force is greater than its weight.

(C) The balloon will fall because the downward buoyant force is greater than the upward buoyant force.

(D) The balloon will fall because its density is greater than that of air.

(E) The balloon will remain stationary because its density is less than that of air.

Explanation / Answer

mass of baloon=2 kg '

weight=2*9.8=19.6 N

volume of air enclosed=5 m^3

buoyant force=5*1.3*9.8=63.7 N'

as buoyant force>weight

so (B) The balloon will rise because the upward buoyant force is greater than its weight.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote