What is the wavelength, in nm, of a photon with energy 0.30 eV? Express your ans
ID: 1645686 • Letter: W
Question
What is the wavelength, in nm, of a photon with energy 0.30 eV? Express your answer using two significant figures. Is this wavelength visible, ultraviolet, or infrared light? visible light Ultraviolet light infrared light What is the wavelength, in nm, of a photon with energy 3.0 eV? Express your answer using two significant figures. Is this wavelength visible, ultraviolet, or infrared light? visible light Ultraviolet light infrared light What is the wavelength, in nm, of a photon with energy 30 eV? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Given, energy E=.3eV=0.3*1.6*10(^-19)=4.8*10^(-20) J
OR, 4.8*10^(-20) J = Planck's constant * frequency
OR, 4.8*10^(-20) J = 6.626*10^(-34) J-s * frequency
OR, frequency = 7.244*10^13 Hz.
So, wavelength= speed of photon/frequency = 3*10^8 / 7.244*10^13 =4.1413* 10^(-6) m OR 4141.3 nm. (A)
700nm-1mm is wavelength for infrared radiation. Hence it is infrared light. (B)
Similarly, for E=3eV=48*10^(-20) J
= Planck's constant * frequency
OR,48*10^(-20) J = 6.626*10^(-34) J-s * frequency
OR, frequency= 72.44*10^13 Hz
So, wavelength = 3*10^8 / 72.44*10^13 = 414.13 nm. (C)
400-700 nm is visible light. So 414 nm is visible light. (D)
similarly, for E=30eV=480.6*10^(-20) J
OR, 480.6*10^(-20) J = 6.626*10^(-34) J-s * frequency
OR, Frequency= 724.4*10^13 Hz
OR, wavelength =3*10^8 / 724.4*10^13 = 41.413 nm. (E)
(upvote the ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.