What is the time constant of the circuit? 2.5 ms 0.4 ms none 1.25 ms 0.8 ms What
ID: 1645866 • Letter: W
Question
What is the time constant of the circuit? 2.5 ms 0.4 ms none 1.25 ms 0.8 ms What is the value of the current at t = 0.8 ms? (1/10)e^-2 A 2 A e^-1 A 1 A 0.5 A What is the current right after the switch is closed? e^-2 A 2 A 0.1 A 0.5 A e^-1 A After the equilibrium established, switch S is opened and A and B points are connected. What is the current right at the moment of the connection is established? e^-2 A 0.5 A 2 A 0.1 A e^-1 A Waiting long time after the A and B point are connected, what will be the charge in C_1 ? 10 mu C 35 mu C 40 mu C 5 mu C 0 mu CExplanation / Answer
C1 and C2 are in series connection.
1/C = 1/C1 + 1/C2 = 1/20 + 1/5
C = 4 uF
Time constant = RC = (100)(4 x 10^-6) = 0.4 x 10^-3 s
= 0.4 ms
Ans(b)
---------------------------------------
I = Io [ e^(-t/T)]
I = (10 / 100) [ e^(-0.8 / 0.4)]
I = (1/10)e^-2
Ans(a)
--------------------------------------------
curent right after switched is closed .
Io = 10 / 100 = 0.1 A
Ans(c)
-------------------------
I = 0.1 A
Ans(d)
------------------
after long time, capacitor will be discharged again .
Ans: 0 uC
Option : (e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.