Two lenses are placed 14 cm apart. The lens on the left has focal length f = -10
ID: 1648788 • Letter: T
Question
Two lenses are placed 14 cm apart. The lens on the left has focal length f = -10 cm, and the lens on the right has focal length f = +10 cm. An object is placed 15 cm to the left of first lens. Where does the image from the lens on the left appear (ignore the lens on the right)? (A) 6 cm to the left of the lens (B) 3 cm to the left of the lens (C) 6 cm to the right of the lens Where does the image from the pair of lenses appear with respect to the lens on the right? (A) 20 cm to the right (B) 15 cm to the right (C) 13 cm to the right Is the final image upright or inverted with respect to the original object? (A) Upright (B) InvertedExplanation / Answer
on the left the lens is diverging lens
so focal length is f = -10 cm
1/f = 1/do + 1/di
-1/10 = (1/15)+(1/di)
di = -6 cm
so the answer is
A) 6 cm to the left of the lens
41) the image of the left lense serves as the object for the right lens
so
1/f = (1/do)+(1/di)
1/10 = (1/(14+6)) + (1/di)
1/10 = (1/20)+(1/di)
di = 20 cm
so the answer is A) 20 cm to the right
42) after passing through the right lens,the image is Inverted with respect to the original object
so the answer is B) Inverted
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.