A scuba tank, when fully submerged, displaces 15.5 L of seawater. The tank itsel
ID: 1648902 • Letter: A
Question
A scuba tank, when fully submerged, displaces 15.5 L of seawater. The tank itself has a mass of 12.2 kg and, when "full, " contains 4.94 kg of air. Assuming only a weight and buoyant force act, determine the net force (magnitude) on the fully submerged tank at the beginning of a dive (when it is full of air). Express your answer with the appropriate units. Assuming only a weight and buoyant force act, determine the net force (direction) on the fully submerged tank at the end of a dive (when it no longer contains any air). upward downward no direction Assuming only a weight and buoyant force act, determine the net force (magnitude on the fully submerged tank at the end of a dive (when it no longer contains any air). Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
The buoyant force is the weight of the water it displaces
Density = mass/Volume so Volume*Density = mass and weight = g*Volume*Density
We have to convert liters to m³
One of the nicest things about MKS is 1ml = 1cc = 1cm³
15.5L*1000cm³/L * (1m/100cm)³ = 0.0155m³
Weight of water displaced = 9.81*0.0155*1025 = 155.86N (assuming density as 1025)
The weight of the tank = (12.2+4.94)*9.81 = 168.14N
168.14-155.86 = 12.28N <---- B
The weight of the tank without air = 12.2*9.81 = 119.68N
155.86-119.68 = 36.18N <------ D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.