Protons are projected with an initial speed v0 = 9,850 m/s into a region where a
ID: 1649026 • Letter: P
Question
Protons are projected with an initial speed v0 = 9,850 m/s into a region where a uniform electric field of magnitude E = 320 N/C is present (see figure below). The protons are to hit a target that lies a horizontal distance of 1.12 mm from the point where the protons are launched.
(a) Find the two projection angles that will result in a hit. (Enter the smaller angle first.)
(b) Find the total duration of flight for each of the two trajectories. (Enter the smaller duration of flight first.)
Explanation / Answer
v0 = 9850 m/s ; E = 320 N/C ; R = 1.12 mm
a)The force experienced by the protons in electric field will be:
F = q E ; also F = m a
equating the above two to obtain acceleration.
ma = q E
a = q E/m
a = 1.6 x 10^-19 x 320 / 1.67 x 10^-27 = 3.07 x 10^10 m/s^2
We see that the proton is to follow a projectile motion, with range given by
Range = R = v0^2 sin(2theta)/a
sin(2theta) = R a/v0^2
sin(2theta) = 1.12 x 10^-3 x 3.07 x 10^10/(9850)^2 = 0.354
2theta = sin-1(0.354) = 20.75
theta = 10.38 deg
theta2 = 79.63 deg
b)for a projectile
t = 2 v0 sin(theta)/a
t1 = 2 x 9850 x sin10.38/3.07 x 10^10 = 1.16 x 10^-7 s
t2 = 2 x 9850 x sin79.63/3.07 x 10^10 = 6.31 x 10^-7 s
Hence, t = 1.17 x 10^-7 ; t2 = 6.31 x 10^-7 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.