The circuit consists of a 50V battery, a 20 ohm resistor, a low-resistance 25mH
ID: 1649639 • Letter: T
Question
The circuit consists of a 50V battery, a 20 ohm resistor, a low-resistance 25mH inductor, and a key. Find the rate at which current begins to rise when the key is closed, the current at the instant the rate of change of current is 400A/s, and the final steady current
he circuit of Fig. 32-5 consists of a 5 T -V battery, a 20 resistor key. Find the rate at which current begins change of current is 400 A/s, and the final steady current. a low-resistance 25-mH inductor, and a to rise when the key is closed, the current at the instant the rate of AmmeterExplanation / Answer
E= 50 volts
R = resistance = 20 ohm
L = inductance = 25 mH
Applying KVL to the loop given in fig.
E- L*di/dt - iR = 0 --------------------1
initially i= 0 A
E- L*di/dt - 0*R = 0
E- L*di/dt = 0
at t= 0
50 - 25*10-3 *di/dt = 0
di/dt = 50 / 25*10-3
di/dt = 2000 A/s
--------------------------------------------
When di/dt = 400 A/s
from eq 1:
E- L*di/dt - iR = 0
50 - 25*10-3 *400 - i*20 = 0
i = 2 A
-------------------------------
for steady current (di/dt=0), eq 1 can be written as :
50 - L(0) - 20*If = 0
50 = 20*If
If( final steady current) = 50/20 = 2.5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.