The circled problem Standardization Data mass KHP (g) volume base (mL) NaOH Mola
ID: 534600 • Letter: T
Question
The circled problem Standardization Data mass KHP (g) volume base (mL) NaOH Molarity 0.2089 M 0.2235 M 0.2077 M 0.2083 M Average these values M Vinegar Data for % acetic acid vol Vinegar (ml) volume base (ml) Acid Molarity 0.837 0.821 M 0.849 M 0.836 M % Acid 5.03 % 4.93 % 5.10 % 5.02 % Unknown Data for molarity HX Unknown Number vol unknown volume base (ml) HX Molarity 0.2437 M 0.2491 M 0.2362 M 0.2430 M Average these values Calculate the volume (ml) of 0.3621 M nitric acid required to just neutralize 3.06 g calcium hydroxide.
Explanation / Answer
moles of Calcium hydroxide (Ca(OH)2) = 3.06 / 74.09
= 0.0413 moles
Ca(OH)2 + 2 HNO3 ---------------> Ca(NO3)2 + 2 H2O
1 mol Ca(OH)2 ---------------> 2 mol HNO3
0.0413 moles ------------> ??
moles of HNO3 = 0.0413 x 2 = 0.0826
moles = molarity x volume
0.0826 = 0.3621 x volume
volume = 0.228 L
volume of nitric acid = 228 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.