The circled ones. Please help CE 3230 Chemical Equilibrium Homework 1. Can you o
ID: 878240 • Letter: T
Question
The circled ones. Please help CE 3230 Chemical Equilibrium Homework 1. Can you oxidize sulfide with nitrate via the following reaction at pH 8 if the concentration of all the reactants and products (except H') is 10 M? What other factor would need to be considered? es, the rate of reaction (i.e., the time required) would also need to 2. If the initial concentrat required) would also need to be considered initial concentration of Mg? is 30 mg/L, how much Mg" can theoretically be aised to 11 during water softening (removal of hardness, Mg retmóved by the precipitation of Mg(OH)2(s) via the following reaction if the pH is and Ca")? Mg(OH)2(s) t Mg2+ + 2 OH' K-o-10"0.7 98% Chat isngco 3. What is the concentration of H,Co; in pure water in equilibrium with an atmosphere taining Pco, -10'15 atm and Pco, - 1020 atm? Which solution would have the lower pH? 10 and 10s M 4. At a wastewater treatment plant, FeCls(s) is added to remove excess phosphate from the effluent. Assume that the reactions that occur are FeCl,(s) Fe" +3Cl. equilibrium constant for the second reaction is 1064. What would the concentration of Fe" need to be to maintain the phosphate concentration below the limit of 1 mg/L PO-P? Fe1 2 1.2 x 10M 5. What is the alkalinity (mg/L as CaCO,) of water in equilibrium with CaCO,(s) at plH 8 and 400 ppm Ca2? 5 mg/L, as CaCOExplanation / Answer
Question 2.
pH = 10.7 means pOH = 14.0-10.7 = 3.3. [OH-] = 10^(-pOH) = 10^(-3.3) = 5.0 x 10^-4 M. Plug into Ksp and solve for [Mg2+]
Ksp = 1.8 x 10^-11 = [Mg2+][OH-]^2 = [Mg2+](5.0 x 10^-4)^2
[Mg2+] = 7.2 x 10^-5 M.
I'm still trying to do question 3 and 5.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.