An object of mass m = 1.00 kg is observed to have an acceleration of a vector wi
ID: 1650412 • Letter: A
Question
An object of mass m = 1.00 kg is observed to have an acceleration of a vector with a magnitude of 10.4 m/s^2 in a direction theta = 59. 0 degree east of north. The figure below shows a view of the object from above. The force F_2 vector acting on the object has a magnitude of 5.36 N and is directed north. Determine the magnitude and direction of the force F_1 vector acting on the object. magnitude Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N directionExplanation / Answer
F = ma
F(net) = 1 × 10.4 = 10.4 N
Now, F(n) × sin(there) = F1
F1 = 10.4 × sin(59)
F1 = 8.9145 N ... towards east direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.