A position vector r vector has the following x and y components: r_x = 13.4 m r_
ID: 1651201 • Letter: A
Question
A position vector r vector has the following x and y components: r_x = 13.4 m r_y = 8.2 m. (a) What is the direction of this vector? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x direction. Degree (b) What is the magnitude of this vector? m (c) If you doubled both the x and y components of this vector, how would the answers to parts (a) and (b) change? The angle counterclockwise from +x would increase by a factor of 2, but the magnitude would remain the same. The direction would remain the same, but the magnitude would increase by a factor of 2. The direction would remain the same, but the magnitude would increase by a factor of 4. The direction of the vector would rotate clockwise by an angle equal to twice the angle measured counterclockwise from +x, but the magnitude would remain the same. Determine the magnitude and direction of the vector A vector = (-27.5)i^+ (44.2)j^. |A vector| = alpha = degree counterclockwise from the +x axisExplanation / Answer
1
(a) direction=tan^(-1)(ry/rx)=31.5 degrees
(b)magnitude=sqrt(rx^2+ry^2)=15.7 m
(c)if it is doubled
direction will be same as ry/rx will be same
magnitude will be doubled as both rx and ry are doubled
option (b) is correct
2
|A|=52.05
angle=121.89 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.