A tiny ball (mass = 1.5 g) carries a charge of -20 nC. What is the electric fiel
ID: 1652243 • Letter: A
Question
A tiny ball (mass = 1.5 g) carries a charge of -20 nC. What is the electric field that would cause the ball to float above the ground? State the direction of this electric field. At a distance r1 from a point charge, the magnitude of the electric field created by the charge is 270 N/C. At a distance r2 from the charge, the field has a magnitude of 90 N/C. What is the value of r2/r1? Two charges are placed on the x axis. One of the charges (q1 = +2.2 C) is at x1 = +4.0 cm and the other (q2 = -6 C) is at x2 = +8.0 cm. Find the net electric field (magnitude and direction, with direction indicated by sign) at (a) x = 2 cm (b) x = +6.0 cm.Explanation / Answer
According to the chegg guidelines I am allowed to answer only 1 question at a time.
1) m = 1.50 * 10 ^ -3 kg Q = -20 nC
E= mg / Q = 1.50 * 10 ^ -3 * 9.81 / 20 *10^-9
E= 735000 N/c direction = downwards ==================ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.