A scuba tank, when fully submerged, displaces 15.7 L of seawater. The tank itsel
ID: 1652270 • Letter: A
Question
A scuba tank, when fully submerged, displaces 15.7 L of seawater. The tank itself has a mass of 13.6 kg and, when "full," contains 3.30 kg of air. The density of seawater is 1025 kg/m^3. Assume that only its weight and the buoyant force act on the tank. Determine the magnitude of the net force on the fully submerged tank at the beginning of a dive (when it is full of air). Express your answer to one significant figure and include the appropriate units. F_beginnig = Determine the direction of the net force on the fully submerged tank at the beginning of a dive (when it is full of air). downward upward Determine the magnitude of the net force on the fully submerged tank at the end of a dive (when it no longer contains any air). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. F_end =Explanation / Answer
Part A : Total weight of tank,with full air = (13.6+3.3)*9.8 = 165.62N
Volume of water displaced by tank = 15.7 liters = 15.7*10-3 m3
Buoaynt force exerted on tank by water = 1025*15.7*10-3 *9.8 = 157.7 N
Net force on tank when fully submerged = 165.62-157.7 = 7.92N
Part B : net force is downwards (because weight is higher than buoyant force)
Part C : When it doesn not contain air at all, weight of tank = 13.6*9.8 = 133.28N
Buoaynt force will be as part A which is 157.7N
Net force = 157.7-133.28 = 24.42 N (upwards)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.