An egg is thrown nearly vertically upward from a point near the cornice of a tal
ID: 1653214 • Letter: A
Question
An egg is thrown nearly vertically upward from a point near the cornice of a tall building. It just misses the cornice on the way down and passes a point a distance 42.0 m below its starting point at a time 5.00 s after it leaves the thrower's hand. Air resistance may be ignored.
PART A : What is the initial speed of the egg?
PART B : How high does it rise above its starting point?
PART C : What is the magnitude of its velocity at the highest point?
PART D : What is the magnitude of its acceleration at the highest point?
PART E : What is the direction of its acceleration at the highest point?
Explanation / Answer
Part A:
Use the following equation to find the initial velocity.
d = vi * t + ½ * a * t^2,
where, d represents the egg’s vertical displacement
Vertical displacement = final height – initial height = 0 – 42 = -42 meters
a = -9.8 m/s^2
put the values -
-42 = vi * 5 + ½ * -9.8 * 5^2
=> -42 = vi * 5 – 122.5
=> vi * 5 = 80.5
=> 80.5 / 5 = 16.1 m/s
Part B:
As it rises to its maximum height, its velocity decreases from 16.1 m/s to 0 m/s at the rate of 9.8 m/s^2.
So, use the following expression to determine the height -
vf^2 = vi^2 + 2 *a * d, vf = 0, a = -9.8 m/s^2
pu the values -
0 = 16.1^2 + 2 * -9.8 * d
=> 19.6 * d = 16.1^2
=> d = 16.1^2 ÷ 19.6 = 13.22 m
Part C:
Velocity at the heighest point shall be ZERO.
Part D:
Magnitude of acceleration at the highest point = 9.8 m/s^2
PartE:
Direction of acceleration at the highest point is in the DOWNWARD DIRECTION.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.