A block of mass MB = 12.0 kg sits on a frictionless horizontal plane. It is conn
ID: 1653815 • Letter: A
Question
A block of mass MB = 12.0 kg sits on a frictionless horizontal plane. It is connected by a string at one end which goes at an angle 40.0 degrees to the horizontal passing over a massless pulley to a suspended weight of mass M1 = 5.40 kg. From the other end of the block a string runs horizontally over a frictionless massless pulley and suspends a weight of M2 = 2.10 kg as pictured. What is the initial instantaneous acceleration of the block, taking right for the positive directs? Acceleration: 1.66 m/s^2Explanation / Answer
M2g - T2 = M2a ..................[1]
T1 - M1g = M1a ..................[2]
and T2 - T1cos(40) = (MB + M1 + M2)a ..............[3]
so, from [1]; T2 = 2.10[9.8 - a]
similarly, T1 = 5.4[9.8 + a]
use these in [3] to get:
2.1[9.8 - a] - 5.4[9.8 + a]cos40 = (12+2.1+5.4)a
=> 20.58 - 2.1a - 40.54 - 4.136a = 19.5a
=> a = - 0.775 m/s2i which means that the acceleration will be to the left.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.