A block of mass M 1 = 3.5 kg moves with velocity v 1 = 6.3 m/s on a frictionless
ID: 2140921 • Letter: A
Question
A block of mass M1 = 3.5 kg moves with velocity v1 = 6.3 m/s on a frictionless surface. It collides with block of mass M2 = 1.7 kg which is initially stationary. The blocks stick together and encounter a rough surface. The blocks eventually come to a stop after traveling a distance d = 1.85 m . What is the coefficient of kinetic friction on the rough surface?
?k =
A block of mass M1 = 3.5 kg moves with velocity v1 = 6.3 m/s on a frictionless surface. It collides with block of mass M2 = 1.7 kg which is initially stationary. The blocks stick together and encounter a rough surface. The blocks eventually come to a stop after traveling a distance d = 1.85 m . What is the coefficient of kinetic friction on the rough surface? ?k =Explanation / Answer
M1*V1 = (M1+M2) * V
V =M1*V1 /(M1+M2) =3.5*6.3/(3.5+1.7) = 4.24 m/s
on rough surface
0.5*M*V^2 - u *M*g*s = 0
u = 0.5*M*V^2 / Mg = 0.5*V^2/g*s = 0.5*4.24^2 / 9.8*1.85 = 0.496
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.