A small plant produces electric energy and, through a transformer, sends it out
ID: 1654228 • Letter: A
Question
A small plant produces electric energy and, through a transformer, sends it out over the transmission lines at 70 A and 23 kV. The line reached a small town over 30km long transmission lines whose resistance is 1.3 ohms/km.
Part A
What is the power loss in the lines of the energy is transmitted at 23 kV?
Part B
what should be the output voltage of the transformer to decrease the power loss by a factor of 17? Assume the transformer is ideal.
Part C
what would be the current in the lines in part B?
Explanation / Answer
A)
i = current = 70 A
L = length = 30 km
r = resistance per unit length = 1.3
R = total resistance = L r = 30 x 1.3 = 39 ohm
Power loss is given as
Ploss = i2 R = (70)2 (39) = 191100 Watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.