A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed costs (leases
ID: 3145312 • Letter: A
Question
A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed costs (leases, insurance, and so on) of $40,000 per day and variable costs (labor, materials, and so on) of $1,300 per unit produced. The mowers are sold for $1,700 each. The cost and revenue equations are shown below where x is the total number of mowers produced and sold each day, and the daily costs and revenue are in dollars. Complete parts (A) and 40,000+1,300x y 1,700x Cost equation Revenue equation (A) How many units must be manufactured and sold each day for the company to break even? L riding lawn mowersExplanation / Answer
for break even cost and revenue must be equal
y=40,000+1,300x
revenue equation=1700x
40,000+1300x=1700x
40,000=400x
x=100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.