A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1654328 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver sees a small gap between a van and an 18-wheel truck and accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 25.0 m/s when it reaches the end of the ramp, which has length 117 m .
a. What is the accelration of the car
b. How much time does it take the car to travel the length of the ramp?
c. The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 25.0 m/s . What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp?
Explanation / Answer
a) For constant acceleration,
v2 - u2 = 2as
=> 25.02 - 02 = 2a * 117
=> a = 625 / (2 * 117) = 2.67 m/s2
b) Time taken, t = (v - u) / a = (25.0 - 0) / 2.67 = 9.36 s
c) Distance travelled by the traffic,
d = 25.0 * 9.36 = 234 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.