You\'re heading an international effort to save Earth from an asteroid heading t
ID: 1655086 • Letter: Y
Question
You're heading an international effort to save Earth from an asteroid heading toward us at 15.0 km/s. Your team mounts a rocket on the asteroid and fires it for exactly 10 min, after which theta steroid is moving at 19.0 km/s at 24 degree to its original path. Assume that the positive x axis is in the direction of the initial motion of asteroid and y axis is perpendicular to it. In a news conference, what do you report for the acceleration imparted to the asteroid? Express your answers using three significant figures separated by a comma. a_x, a_y = __________ m/s^2Explanation / Answer
v0x = 15 km/s , v0y = 0
vfx = 19 cos24 = 17.4 km/s
vfy = 19 sin24 = 7.73 km/s
acceleration = change in velocity / time
a_x = (vfx - v0x) / t
= (17.4- 15) / (10 x 60)
= 3.93 x 10^-3 km/s^2
= 3.93 m/s^2
a_y = (7.73 - 0) / 600
= 0.0129 km/s^2
= 12.9 m/s^2
Ans: (3.93 , 12.9)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.