When a high-speed passenger train traveling at 44.72 m/s rounds a bend, the engi
ID: 1655351 • Letter: W
Question
When a high-speed passenger train traveling at 44.72 m/s rounds a bend, the engineer is shocked to see that a locomotive has improperly entered onto the track from a siding and is a distance D = 676 m ahead (See Above Figure). The locomotive is moving at 8.056 m/s. The engineer of the high-speed train immediately applies the brakes.
Assuming the high-speed train is moving with an acceleration of (-0.9942 m/s2), answer the question below. Show all work and give explanation.
Find out the speed of the train when it is at the distance of x = ½D from the locomotive.
High-speed train Locomotive mmIIExplanation / Answer
consider the position of the train at the origin
Vf = final speed when the distance between train and locomotive is half
Vo = initial speed = 44.72 m/s
Xo = initial position of the train = 0
X = final position of train
a = acceleration = - 0.9942
t = time of travel
using the equation
Xf = Xo + Vo t + (0.5) a t2
Xf = 0 + 44.72 t + (0.5) (- 0.9942) t2 eq-1
for the locomotive :
X'o = initial position = D
X'f = final position
V'o = velocity of locomotive = 8.056 m/s
X'f = X'o + V'o t
X'f = D + 8.056 t eq-2
Given that
X'f - Xf = D/2
D + 8.056 t - 44.72 t - (0.5) (- 0.9942) t2 = D/2
676 + 8.056 t - 44.72 t - (0.5) (- 0.9942) t2 = 676/2
t = 10.8 sec
velocity after 10.8 sec for train is given as
Vf = Vo + a t
Vf = 44.72 + (-0.9942) (10.8)
Vf = 34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.