When a high-speed passenger train traveling at v P = 121 km/h rounds a bend, the
ID: 1660947 • Letter: W
Question
When a high-speed passenger train traveling at vP = 121 km/h rounds a bend, the engineer is shocked to see that a locomotive has improperly entered onto the track from a siding and is a distance D = 700 m ahead. The locomotive is moving at vL = 26 km/h. The engineer of the passenger train immediately applies the brakes. Assume that an x axis extends in the direction of motion. What must be the constant acceleration along that axis if a collision is to be just avoided?
Please also convert final answer to m/s^2. Thank you!
Explanation / Answer
Here we will use 3 main equation:
S= uT + 1/2*a*T2
v2- u2 = 2 * a * s
v= u + aT
Let vT = initial velocity of train
vL = locomotive velocity
the final velocity of train should be vL to avoid the collision.
(vT+vL)/2 = (D + vL*T) / T = D/T + vL
using v= u + aT for T
we get
(vT+vL)/2 = D /(vL-vT)/a + vL
hence solving we get
a = -1/2D * (vL - vt)2
= - 0.5/0.700 * (26-121)2 = 6446.4 km/h2 = 0.497 m/s2 = 0.50 m/s2(approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.