What is the magnitude of the force on the -6 nC charge in this figure? a. 6.5 ti
ID: 1655939 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the force on the -6 nC charge in this figure? a. 6.5 times 10^-7 N b. 3.2 times 10^-7 N c. 2.3 times 10^-7 N d. 0.32 N In the previous figure, what is the direction of the force on the -6 nC charge? a. 45 degree below the +x axis b. 45 degree above the +x axis c. 30 degree from the -x axis d. 135 degree CCW the +x axis A charged sphere is stationary in an electric field of 1000 N/C: the electric field points downward, sphere has a mass of 1.20 kg. What is the charge on the sphere? a. -0.012 C c. 1.2 times 10^-5 CExplanation / Answer
1) magnitude of force = kq1q2 / r^2
= 9*10^9* 6*10^-9*3*10^-9 / 0.5^2+0.5^2
= 3.24*10^-7 N
option B) is the correct answer
2) angle = tan^-1(0.5/0.5) = 450 from the x-axis in clock wise direction
45o above the x-axis . So option B) is the correct answer
3) electric force = weight ( Charge will be negative because electric field points downwards)
mg = qE
1.2*9.8 = q*1000
q = -0.01176 = -0.012 C
so option a) is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.