My Notes Ask Your Teacher 9. -3 points SerCP11 5.P019. A 0.21-kg stone is held 1
ID: 1659117 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 9. -3 points SerCP11 5.P019. A 0.21-kg stone is held 1.1 m above the top edge of a water well and then dropped into it. The well has a depth of 5.1 m. (a) Taking y o at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system before the stone is released? (b) Taking y o at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system when it reaches the bottom of the well? (c) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching the bottom of the well?Explanation / Answer
a) before its release
h1 = 1.1 m
gravitational potential energy Ep1 = mgh1 = 0.21kg * 9.8 * 1.1 = 2.156 J
b) h2 = -5.1 m
Ep2 = mgh2 = 0.21kg * 9.8 * (-5.1)= -10.4958 J
c) Ep = Ep2 - Ep1 = -10.4958-2.156 = -12.6518 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.