Calculate the average speed of a complete round trip in which the outgoing 220 k
ID: 1659496 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Part A :
We know that;
[Average Speed = Total Distance/Total Time]
Step 1:
Total Distance = 220+220 =440km
Step 2:
Total Time = (220/97) + 1 + (220/50) = 7.668hours
Step 3:
Therefore;
Average Speed = 440/7.668 = 57.381 km/hr
= 1594 cm/s
Part B:
We know that;
[Average Velocity = Total Displacement/Total Time]
Because its a round trip therefore Total Displacement is "Zero", hence Average Velocity is also "0 cm/s".
Note: Please Like if the solution is Helpful:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.