A ball moves along a 1D coordinate system with the following motion parameters a
ID: 1661848 • Letter: A
Question
A ball moves along a 1D coordinate system with the following motion parameters at time t = 0 s: x0 = 5.5 m and v0 = 3.3 m/s. The ball has a constant acceleration of 2.5 m/s2 during the entire motion which occurs over a time of 2.6 s. Assume that an error in position of 9 % is acceptable in this application over the entire motion. How many rows N will be needed in the table to model the entire motion to within the required error even though you are leaving out the final term of 1/2 a (At t)2 ) present in the exact position expression?
Explanation / Answer
Solution :-
Given, time (t) = 0 sec
x0 = 5.5 m and v0 = 3.3 m/s and a = 2.5 m/s^2
Time (t' ) = 2.6 s
We know, S = ut+1/2at^2
= 3.3(2.6)+1/2(2.5)(2.6)
= 11.83 m
The error in the position is given by,
9×5.5/100 = 0.495 m
so, error in position = 5.5-0.495 = 5.005
So, number of rows = 2× 11.83/5.005 = 4.72 (for entire motion)
That is, five rows are needed to model the entire motion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.