A ball is thrown vertically upward with a speed of 25.0 m/s. (a) How high does i
ID: 1838807 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speed of 25.0 m/s. (a) How high does it rise? (b) How long does it take to reach its highest point? (c) How long does the ball take to hit the ground after it reaches its highest point? (d) What is its velocity when it returns to the level from which it started? A certain freely falling object, released from rest, requires 1.50 s to travel the last 30.0 m before it hits the ground. (a) Find the velocity of the object when it is 30.0 m above the ground. (b) Find the total distance the object travels during the fall. A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 1.50 m/s. After 2.00 s, (a) what is the speed of the mailbag, and (b) how far is it below the helicopter? (c) What are your answers to parts (a) and (b) if the helicopter is rising steadily at 1.50 m/s? A tennis player tosses a tennis ball straight up and then catches it after 2.00 s at the same height as the point of release. (a) What is the acceleration of the ball while it is in flight?Explanation / Answer
12)
upward speed , u = 25 m/s
a) height to it will rise = u^2/(2 * g)
height to it will rise = 25^2/(2 * 9.8)
height to it will rise = 31.9 m
b)
time taken for reach highest point = u/g
time taken for reach highest point = 25/9.8
time taken for reach highest point = 2.55 s
c)
as the time taken to reach the highest point is the same as time taken for it to come down
time taken for highest point to ground = 2.55 s
d)
using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = 0.5 * m * u^2
v = 25 m/s
the final velocity is 25 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.