Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is initially moving in the +z directionstarting at z = 0 with speed

ID: 1663541 • Letter: A

Question

An electron is initially moving in the +z directionstarting at z = 0 with speed v = 2.54*10^5 m/s. In the regionbetween z = +1.50 cm and z = +2.50 cm there is a uniform electricfiedl of magnitude 4.10*10^4 N/C in the +x direction. Outsidethat region the electric field is zero. Calculate thevelocity components of the electron after it leaves the fieldregion. Please show all steps An electron is initially moving in the +z directionstarting at z = 0 with speed v = 2.54*10^5 m/s. In the regionbetween z = +1.50 cm and z = +2.50 cm there is a uniform electricfiedl of magnitude 4.10*10^4 N/C in the +x direction. Outsidethat region the electric field is zero. Calculate thevelocity components of the electron after it leaves the fieldregion. Please show all steps

Explanation / Answer

Initial velocity v = 2.54 * 10 ^ 5 m / s Electric field E = 4.1* 10 ^ 4 N / C Accleration a = Eq / m where q = charge = 1.6 * 10 ^ -19 C            m= mass = 9.11 * 10 ^ -31 kg plug the values weget a = 0.72 * 10 ^ 16 m / s^ 2 It is along -ve x-direction . Distance moved in electric field S = 2.5 cm - 1.5 cm = 1cm =0.01 m time taken to travel from z=1.5 cm to z=2.5 cm is t = S / v =3.937 * 10^-8 s x-component of velocity after it leaves the field V = 0 +at Since there is no initial velocity in x- direction So, V = 2.834 * 10 ^ 8 m / s But it is along negative x-axis. There is no accleration along z and y axis . Therefore y-component of velcoity = 0 z-component of velocity = 2.54 * 10 ^ 5 m / s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote