An electron is initially moving at a speed of1720 m/s directly toward a long wir
ID: 1673245 • Letter: A
Question
An electron is initially moving at a speed of1720 m/s directly toward a long wire that has2.00 A of current flowing through it. The electron is2.50 m away. What are the direction and amount of the forceexerted by the magnetic field on the electron?____N, in the (opposite or same) direction as thecurrent
An electron is initially moving at a speed of1720 m/s directly toward a long wire that has2.00 A of current flowing through it. The electron is2.50 m away. What are the direction and amount of the forceexerted by the magnetic field on the electron?
____N, in the (opposite or same) direction as thecurrent
Explanation / Answer
An electron moving with a speed v =1720 m/s current in the wire i = 2.00 A distance d = 2.50 m magneticfield B = 0 i / 2 * d = 4 *10-7 * 2.00 A / 2 * 2.50 m = 1.6*10-7 T magnetic Force exerted by magnetic field F = q vB = 1.6*10-19 C * 1720 m/s * 1.6*10-7 T = 4.40*10-23 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.