The rate of growth of the mass M of a spherical raindrop fallingthrough a partic
ID: 1663816 • Letter: T
Question
The rate of growth of the mass M of a spherical raindrop fallingthrough a particular cloud is given by M = rho, 4/3 Pir^3 and C is a constant. A.) Eliminate M from the above equation, so that the size of thedrop is expressed solely in terms of the radius r. B.) Separate variables and integrate to find an expression forr(t), given an initial radius r_o at time t = 0 c.)If r_o = 0.1 mm and C = 30 kg/ (sec m^3 ),find the radius after the drop has grown for 10 min. Answer: 0.42mm Hint: You don't need to know anything about the physics of raindropgrowth to solve this problem.dM/dt = ~ C r^3 WhereExplanation / Answer
We have that M = 4r3/3. Taking thederivative of this with respect to time gives that dM/dt =4r2(dr/dt) = Cr3. This isthe same as (4/r)dr = Cdt. Integrating both sidesgives that 4ln(r) + Co= Ct. Knowingthat at t = 0, r = ro, it follows that Co =-rln(ro), so the equation is the same as4ln(r/ro) = Ct. This is the same asln(r/ro) = Ct/(4), so we have that r =roeCt/(4). Plugging in t =600s, ro = 0.1 mm, C = 30kg / (sec m3), and = 1000 kg/m3 gives that r = 0.42mm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.