The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[H_2
ID: 1072328 • Letter: T
Question
The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[H_2 |[I_2] Use this information to answer the questions below. What is the reaction order in H_2? What is the reaction order in I^_2? What is overall reaction order? At a certain concentration of H_2 and I_2, the initial rate of reaction is 0.600 M/s. What would the initial rate of the reaction be if the concentration of Hp were doubled? The rate of the reaction is measured to be 55.0 M/s when [H_2] = 0.70 M and [I_2] = 0.80 M. Calculate the value of the rate constant. Round your answer to 2 significant digits.Explanation / Answer
1)
Rate law is:
rate = k [H2] [I2]
power of H2 is 1
So, Order of H2 is 1
2)
Rate law is:
rate = k [H2] [I2]
power of I2 is 1
So, Order of I2 is 1
3)
overall order = sum of individual order
= 1 + 1
= 2
4)
Rate law is:
rate = k [H2] [I2]
Order of H2 is 1
Doubling concentration of H2 doubles the rate
SO,
rate becomes: 0.600*2 = 1.20 M/s
Answer: 1.20 M/s
5)
rate = k [H2] [I2]
55.0 M/s = k (0.70 M)*(0.80 M)
k = 98 M-1.s-1
Answer: 98 M-1.s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.