A proton with mass 1.67×1027 kg and charge 1.60×1019 C accelerates from rest in
ID: 1666810 • Letter: A
Question
A proton with mass 1.67×1027 kg and charge 1.60×1019 C accelerates from rest in a uniform electric field of strength 500 N/C. (a) What is the magnitude of the acceleration of the proton? (b) How long does it take the proton to reach a speed of 35,000 m/s? (c) What distance has the proton traveled when it reaches this speed? (d) What is the kinetic energy of the proton at 35,000 m/s?Explanation / Answer
mp = 1.67x10-27 Qp = 1.6x10-19 , E= 500N/C (a) F = ma = qE => 1.67x10-27 * a =1.6x10-19* 500 => a = 4.79x1010m/s2(b) t=? with speed Vf = 35000m/s,Vi = 0m/s Use Vf = Vi + at 35000 = 0 + 4.79x1010 * t t = 7.3 * 10-7 s (c) Distance: Use distance = Vit+(1/2)at2 = 0 + (1/2)x4.79x1010x(7.3x10-7)2 = 0.0128m (d) kinetic energy =(1/2)mv2(1/2)x1.67x10-27x(35000)2= 1.02x10-18 Jouls
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.