A shot-putter puts a shot (weight = 70.9 N) that leaves his hand at distance of1
ID: 1667120 • Letter: A
Question
A shot-putter puts a shot (weight = 70.9 N) that leaves his hand at distance of1.60 m above the ground. (a) Find the work done by the gravitation forcewhen the shot has risen to a height of 2.09 m above the ground. Include the correct signfor work.1 J
(b) Determine the change (PE = PEf -PE0) in the gravitational potential energy of theshot.
2 J (a) Find the work done by the gravitation forcewhen the shot has risen to a height of 2.09 m above the ground. Include the correct signfor work.
1 J
(b) Determine the change (PE = PEf -PE0) in the gravitational potential energy of theshot.
2 J
Explanation / Answer
so according to the work energy theorem, the answer to part a and bare the same. work = F*d =(70.9)(2.09-1.6) = 34.741J PE final = mgh = (70.9)(2.09) = 148.181 J PE Initial = mgh = (70.9)(1.6) = 113.44 J PE = PE final -PE initial = 148.181 - 113.44 = 34.741J Hopefully this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.