A shot-putter puts a shot (weight = 72.1 N) that leaves his hand at distanceof 1
ID: 1741865 • Letter: A
Question
A shot-putter puts a shot (weight = 72.1 N) that leaves his hand at distanceof 1.56 m above the ground. (a) Find the work done by the gravitation force when the shot hasrisen to a height of 2.17 mabove the ground. Include the correct sign for work.J
(b) Determine the change (PE = PEf -PE0) in the gravitational potential energy of theshot.
J
(a) Find the work done by the gravitation force when the shot hasrisen to a height of 2.17 mabove the ground. Include the correct sign for work.
J
(b) Determine the change (PE = PEf -PE0) in the gravitational potential energy of theshot.
J
Explanation / Answer
W= Fd Since the object already started 1.56m above the distance thework covers is 2.17-1.56 = .61 The force equals the weight of the shot (72.1) so the work equals .61*72.1 = 43.981 J PE = mgh Change in gravitational potential = final mgh -initial mgh initial PE = 72.1*1.56 = 112.476 final PE = 72.1*2.71 = 156.457 Change in PE = 156.467-112.476 = 43.981 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.