Calculate the average drift speed v d of electronstraveling through a copper wir
ID: 1668894 • Letter: C
Question
Calculate the average drift speed vd of electronstraveling through a copper wire with a cross-sectional areaof 1.10 mm2 when carrying acurrent of 1.10 A (valuessimilar to those for the electric wire to your study lamp). It isknown that about one electron per atom of copper contributes to thecurrent. The atomic weight of copper is 63.54 grams/mol, and itsdensity is 8.92 g/cm3. First, calculate the number ofcurrent carrying electrons per unit volume, n.what is thedrift speed?
what is thedrift speed?
Explanation / Answer
Current I = 1.1 A
Area A = 1.1 * 10 ^ -6 m^2
Current density J = I / A
= 10 ^ 6 A / m^ 2
Atomic weight M = 63.54 g / mol
Density D = 8.92 g / cm ^ 3
Mass of cm^3 is m = 8.92 g
Mass of m ^ 3 volume is m ‘ = 8.92 * 10 ^ 6g
No.of moles in m ^ 3 is n = m ‘ /M
= 140384 mol
No.of charge carriers in m^ 3 volume is N = 140384 * 6.023* 10 ^ 23
=845.532 * 10 ^ 26 / m ^ 3
SO, drift speed v = J / nq
Where q = 1.6 * 10 ^ -19 C
So, v = 7.391 * 10 ^ -5 m / s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.