Can you help me with this? An electron (mass=9.11X10 -31 kg) is accelerated in t
ID: 1669135 • Letter: C
Question
Can you help me with this?An electron (mass=9.11X10-31kg) is accelerated in theuniform field E (E=1.85X104 N/C) between two parallelcharged plates. The separation of the plates is 1.00cm. The electron is accelerated from rest near the negativeplate and passes through a tiny hole in the positive plate.
A) with what speed does it leave the hole? (in m/s)
B) Explain why the gravitational force can be ignored.
mg/qE is on the order of 10-15N, mg/qE is on the orderof 10-7N, or mg/qE is on the order of 107N
Explanation / Answer
Mass m = 9.11 * 10 ^ -31 kg
Electric field E = 1.85 * 10 ^ 4 N / C
Separation d = 1 cm = 0.01 m
Initial speed u = 0 m / s
Accleration a = E q / m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.