Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car (m = 730.0 kg) accelerates uniformly from rest up aninclined road which ri

ID: 1669387 • Letter: A

Question

A car (m = 730.0 kg) accelerates uniformly from rest up aninclined road which rises uniformly, to a height, h = 30.0 m. Findthe average power the engine must deliver to reach a speed of 18.5m/s at the top of the hill in 23.7 s(NEGLECT frictional losses: airand rolling, ...) A car (m = 730.0 kg) accelerates uniformly from rest up aninclined road which rises uniformly, to a height, h = 30.0 m. Findthe average power the engine must deliver to reach a speed of 18.5m/s at the top of the hill in 23.7 s(NEGLECT frictional losses: airand rolling, ...)

Explanation / Answer

speed vf = 18.5m/s, h = 30.0m for energy conservation, the work done must equal to increasein potential energy and kinetic energy work done = W = mgh+(1/2)mvf2 =730.0kg*9.8m/s2*30.0m +(1/2)*730kg*(18.5m/s)2 = 339541.25 J power P = W/t = 14326.6W
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote