3) A 39 turn circular coil of radius5.00 cm and resistance 1.00 isplaced in a ma
ID: 1670313 • Letter: 3
Question
3) A 39 turn circular coil of radius5.00 cm and resistance 1.00 isplaced in a magnetic field directed perpendicular to the plane ofthe coil. The magnitude of the magnetic field varies in timeaccording to the expression B = 0.0190t + 0.0410t2, where t is inseconds and B is in tesla. Calculate the induced emf inthe coil at t = 4.20 s.mV
3) A 39 turn circular coil of radius5.00 cm and resistance 1.00 isplaced in a magnetic field directed perpendicular to the plane ofthe coil. The magnitude of the magnetic field varies in timeaccording to the expression B = 0.0190t + 0.0410t2, where t is inseconds and B is in tesla. Calculate the induced emf inthe coil at t = 4.20 s.
mV
Explanation / Answer
we have B/t=0.019+0.082*t the induced emf in the coil at t = 4.20 s. emf=39**0.052*B/t(t=4.2s)=0.111 V=111 mVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.